Święty Tytus Brandsma

 
23 Luty 1881 r. – 26 Lipiec 1942 r.

Święto: 27-ego lipca

Znany także jako: Anno Sjoera Brandsma; Shorty

Anno Sjoerd Brandsma urodził się w dniu 23-ego lutego 1881 r., w wiosce Oegeklooster niedaleko Bolsward we Friesland, jako syn Tytusa Brandsma, hodowcy krów i Tjitsje Postma. W wieku 11-u lat on poprosił swojego ojca o pozwolenie wstąpienia do seminarium Braci Franciszkanów Mniejszych w Megen, aby rozpocząć studia przygotowawcze. Anno był wątłym chłopcem i nie był pobłogosławiony dobrą budową ciała, typową dla osób w jego wieku. On chętnie pracował, ale nigdy nie mógł poradzić sobie z ciężką pracą na roli, jaką dzieci z Frisian zwykle wykonywały. Tytus i Tjitsje, chociaż obawiali się o jego zdrowie, dali mu pozwolenie do wstąpienia do seminarium i Anno opuścił dom w 1892 r., kiedy on miał 11 lat.

W czasie sześcioletniego pobytu, Anno został zauważony z powodu swojej inteligencji i poczucia humoru. Jego koledzy z klasy nadali mu przydomek "Krótki". Gdy on był na trzecim roku w seminarium, on rozchorował się na ostre zapalenie jelit i bardzo stracił na wadze. Zakonnicy zalecili mu specjalną dietę: śmietanę, jajka, masło i inne składniki, które miały mu pomóc odzyskać wagę. Anno wkrótce powrócił do zdrowia i z odnowioną energią zabrał się do nauki. Jego przełożeni, uważali jednak, że jego kondycja nie jest wystarczająco dobra, aby on mógł sprostać wymaganiom stawianym Braciom Franciszkanom w Holandii i zasugerowali mu, aby poszukał lżejszej formy życia. Odrzucenie bolało, ale Anno zaakceptował to z wdziękiem i ze zrozumieniem. Anno Brandsma przyłączył się do Ojców Karmelitów w Boxmeer w dniu 17-ego września 1898 r. On wybrał imię swojego ojca: Tytusa i złożył swoje pierwsze śluby w 1899 r.

Od momentu wstąpienia do Zakonu Karmelitów, Tytus wykazywał wyjątkowy talent dziennikarski i pisarski. On przetłumaczył prace Świętej Teresy z Avila z języka hiszpańskiego na holenderski i opublikował je w 1901 r. Tytus został wyświęcony na księdza katolickiego w dniu 17-ego czerwca 1905 r. i po dalszych studiach na Rzymskim, Gregoriańskim Uniwersytecie, zakończył naukę w dniu 25-ego października 1909 r., uzyskując tytuł doktora nauk filozoficznych. Ojciec Tytus Brandsma spędził swoje wczesne lata kapłaństwa nauczając. On rozpoczął pracę na wydziale nowo utworzonego Katolickiego Uniwersytetu w Nijmegen w 1923 r. Jego zainteresowanie mistycyzmem ostatecznie zaprowadziło go do Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Hiszpanii i w 1935 r. on został uznany przez Holenderską Hierarchię jako Narodowy Duchowy Doradca dla Katolickich Dziennikarzy.

W 1935 r. on napisał artykuł, wypowiadając się przeciw prawom anty-żydowskim, co spowodowało, że naziści zwrócili na niego uwagę. Tytus później napisał, że żadna katolicka publikacja nie może zawierać nazistowskiej propagandy i nadal nazywał siebie katolikiem; to spowodowało, że naziści jeszcze bardziej zainteresowali się nim. Był stale śledzony przez Gestapo, obserwacja go przez nazistów doprowadziła do jego aresztowania w dniu 19-ego stycznia 1942 r. Przez kilka tygodni od był przenoszony z więzienia do więzienia, lżony i karany za posługi kapłańskie dla więźniów. Tytus Brandsma został deportowany do obozu koncentracyjnego w Dachau w kwietniu 1942 r. Tu on pracował ponad siły, był niedożywiony i bity codziennie; on poprosił współwięźniów, aby modlili się o zbawienie dla strażników. Kiedy Tytus nie mógł już dłużej pracować, wykonywano na nim eksperymenty medyczne. Kiedy on już nie był zdatny do dalszych eksperymentów, on został zamordowany. Tytus zmarł w dniu 26-ego lipca 1942 r., w wyniku zastrzyku zawierającego truciznę, dziesięć minut po wstrzyknięciu. Jego oprawcą była pielęgniarka, która była wychowana jako katoliczka, ale odeszła z Kościoła.

Tytus Brandsma został uznany za męczennika w Kościele Rzymsko – Katolickim. On został beatyfikowany w dniu 3-ego listopada 1985 r., przez Papieża Jana Pawła II. Jego kanonizacja jest w toku. W 2005 r., Tytus Brandsma został uznany przez mieszkańców Nijmegen jako największy spośród osób, które kiedykolwiek tu żyły.

Patron: katolickich dziennikarzy

Modlitwa do Tytusa Brandsma

Boże, nasz Ojcze,
źródło życia i wolności, poprzez Twojego Ducha Świętego, Ty dałeś Karmelicie Tytusowi Brandsma odwagę do zaświadczenia o ludzkiej godności nawet wśród cierpienia i poniżających prześladowań.
Daj nam tego samego Ducha, abyśmy, odrzucając wszystkie kompromisy ze złem, mogli zawsze i wszędzie dać konsekwentne świadectwo Twojej stałej obecności wśród nas.
My prosimy o to, przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego.
Amen

Ostatnie wiadomości:

15 maja kanonizacja dziesięciorga błogosławionych

15 maja 2022 papież Franciszek dokona w Rzymie kanonizacji Tytusa Brandsmy (1881-1942), męczennika z Dachau, pioniera prasy katolickiej.