Różne modlitwy

Te krótkie modlitwy są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto ciągle się gdzieś spieszy. Przekonaj się o ich niezwyklej sile. 

Podczas tego lata miałam wiele takich dni, kiedy byłam bliska postradania zmysłów. A to wszystko przez obsesyjną gadaninę, ciągłe ślady błota na mojej drewnianej podłodze czy mrożące krew w żyłach krzyki mojej małej córeczki. W takich chwilach mogłam wymamrotać prostą modlitwę: "Przyjdź Duchu Święty". Była to jedyna modlitwa, którą mogłam odmówić, by doprowadzić do spokoju potrzebnego, by poprawić zachowanie moich dzieci, bez krzyku.

Są w życiu momenty, kiedy krótka modlitwa jest tym, czego potrzebujemy. Po to, by przywrócić nasze skupienie na Bogu i przywołać poczucie spokoju. Może to być wówczas gdy jesteśmy zbyt przepełnieni żalem, strachem czy niepokojem, aby myśleć o czymś więcej niż kilka słów modlitwy.

Są chwile, w których spieszymy się, by wyjść do pracy, albo kiedy nauczyciel rozdaje końcowe egzaminy, a my potrzebujemy odmówić szybką modlitwę. Jakikolwiek byłby to powód, Bóg powiedział, że długość naszej modlitwy nie jest tak ważna jak kryjące się za nią serce.

"Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swoje wielomówstwo będą wysłuchani" (Mt 6,7).

15 modlitw, które możesz odmówić w 15 sekund

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Panie Jezu, dopomóż mi!
O, najsłodszy Jezu, nie bądź mi Sędzią, ale Zbawicielem.
Niech będzie błogosławiony Bóg! Niech będzie błogosławione imię Jego!
Jezu, Maryjo, kocham Was. Ratujcie dusze!
Jezu, cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według Serca Twego.
"Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!" (Mk 9,24).
Jezu, ufam Tobie.
Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem.
"Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego" (Ps 23,1).
Uwielbiamy Ciebie, o Chryste, i błogosławimy Ciebie; albowiem przez Twój święty Krzyż zbawiłeś świat.
Niech będzie wola Twoja!
Boże, wszystko dla Ciebie.
Przyjdź Duchu Święty.
Boże, przebacz mi.
Wybierz kilka swoich ulubionych modlitw i poświęć chwilę na ich zapamiętanie. Kiedy będziesz w potrzebie, szybko przyjdą ci do głowy.

Przeżywasz trudności w swoim życiu? Masz za sobą ciężkie doświadczenia? Zawierz je Bogu. Pomogą ci w tym te trzy niesamowite modlitwy.

1. DIALOG SERC

Jak mogę zapomnieć o Tobie?
W Twej ciszy wiem, że mnie kochasz.
I Ty też, kiedy ja milczę,
wiesz dobrze, że Cię kocham.

Nigdy nie wątpię w Ciebie i ufam, że i Ty możesz mi zaufać.
Jesteś życiem mojego życia.
Moja druga dusza, moim drugim sercem.
Gdy wchodzę do tajnej głębi
mego serca, dostrzegam w nim Twoją miłość do mnie i moją miłość do Ciebie.

Moje serce jest ciche i szczęśliwe.
Moje serce jest wdzięczne.
św. Anzelm z Aosty (zm. 1109) 

2. TY, KTÓRY JESTEŚ PONAD NAMI

Ty, który jesteś ponad nami, Ty, który jesteś jednym z nas, Ty, który jesteś także i w nas,
spraw, aby wszyscy mogli Cię widzieć także i we mnie.
Obym mógł przygotować drogę dla Ciebie, obym mógł dziękować Ci za wszystko, co mnie spotyka.
Obym mógł przy tym nie zapominać o potrzebach innych ludzi.
Ogarnij mnie swoją miłością tak, jak chcesz, abym ja ogarnał nią wszystkich.
Oby wszystko, co jest we mnie, obrócić się mogło ku Twojej chwale i obym nigdy nie zaznał rozpaczy, bo jestem pod Twoją ręką, a w Tobie jest pełnia siły i dobroci.
Daj mi serce czyste, abym mógł Ciebie oglądać, serce pokorne, abym mógł Ciebie słuchać, serce miłujące, abym mógł Tobie służyć, serce wierzące, abym mógł w Tobie przebywać.

Dag Hammarskjöld (zm. 1961)

3. ZAWSZE BĘDĘ CI UFAŁ

Panie, mój Boże, nie wiem, dokąd idę, nie widzę drogi przed sobą, nie mogę przewidzieć z pewnością, dokąd ona zmierza.
Nie znam też prawdziwie samego siebie, a jeśli szczerze sądzę, że idę za Twoją wolą, to nie znaczy, że jestem zawsze z nią zgodny.
Wierzę jednak, że moje pragnienie podobania się Tobie jest Ci miłe.
I ufam, że mam to pragnienie w sercu we wszystkim, co czynię,
i że nigdy w przyszłości
nie będę niczego czynić bez tego pragnienia.
Tak postępując wiem, że Ty mnie poprowadzisz dobrą drogą,
nawet kiedy ja sam jej nie znam.
Zawsze będę Ci ufać, nawet wtedy, kiedy będzie mi się zdawało, że się zgubiłem, że chodzę w cieniu śmierci.
Nie będę się bać, bo Ty zawsze jesteś ze mną
i nigdy w niebezpieczeństwie
nie zostawisz mnie samego.

Thomas Merton (zm. 1968)

Trzy modlitwy do św. Józefa na każdą okazję 
Masz problem, z którym sobie nie radzisz? Nie masz pomysłu, jak rozwiązać trudną sytuację? Oddaj to wszystko św. Józefowi.

Modlitwa do świętego Józefa, orędownika we wszelkich potrzebach i uciskach 

Chwalebny święty Józefie, Oblubieńcze Maryi, pamiętaj o nas. Czuwaj nad nami, najmilszy nasz Stróżu. Wspieraj nas w dążeniu do świętości, Mężu sprawiedliwy. Zaopatruj nasze potrzeby duchowe i doczesne, najdroższy Karmicielu Przenajświętszego Dzieciątka Jezus. 

Wierny Opiekunie, któremu został powierzony najdroższy Skarb nasz, Jezus, weź pod swoją opiekę i wstawiennictwo sprawę, którą Tobie polecam… Niech jej skutek będzie na chwałę Bożą i na pożytek naszych dusz. Amen. 

Oddanie się w opiekę świętemu Józefowi 

Ojcze ubogich, o Józefie święty, oto my, ubodzy w święte skarby nieba, my ubodzy w cnoty i łaski, po Maryi błagamy Ciebie, Patronie przemożny u Boga. Wyjednaj nam odpuszczenie grzechów i wstręt do grzechów. Wyproś nam zamiłowanie cnoty, pobożności, cierpliwości i bojaźni Bożej. 

Uproś nam pomnożenie wiary mocnej i stałej, nadziei niezłomnej i miłości najgorętszej Boga i bliźniego. Jak Józef egipski był wybawicielem swego ludu i kraju, tak i Ty, Patronie, bądź ochroną naszą, pomocą naszą, wybawicielem naszym we wszystkich potrzebach tak duszy jak i ciała. 

Osłaniaj Kościół nasz święty katolicki, chroń Ojczyznę naszą, broń wszystkie chrześcijańskie stany, a szczególnie broń maluczkich oraz młodzież naszą. Daj nam chleba naszego, daj nam życie czyste, daj śmierć świętą i zbawienie wieczne. Amen. 

Akt poświęcenia się świętemu Józefowi 

Święty Józefie, mój najmilszy Ojcze, po Jezusie i Maryi najdroższy mojemu sercu, Tobie się powierzam i oddaję, jak powierzyli się Twej opiece Boży Syn i Jego Przeczysta Matka. Przyjmij mnie za swoje dziecko, bo ja na całe życie obieram Cię za Ojca, Opiekuna, Obrońcę i Przewodnika mej duszy. 

O mój najlepszy Ojcze, święty Józefie, prowadź mnie prostą drogą do Jezusa i Maryi. Naucz mnie kochać wszystkich czystą miłością i być gotowym do poświęceń dla bliźnich. Naucz walczyć z pokusami ciała, świata i szatana i znosić w cichości każdy krzyż, jaki mnie spotka. Naucz pokory i posłuszeństwa woli Bożej. 

O najdroższy święty Józefie, bądź Piastunem mej duszy, odkupionej Krwią Chrystusa. Czuwaj nade mną, jak strzegłeś Dzieciątka Jezus, a ja Ci przyrzekam wierność, miłość i całkowite posłuszeństwo, bo ufam, że za Twym wstawiennictwem będę zbawiony. Nie patrz na moją nędzę, ale dla miłości Jezusa i Maryi przyjmij mnie pod swą Ojcowską opiekę. Amen.