Magyarországi Szent Erzsébet

1207-1231

Megemlékezés: november 19

Más néven: Türingiai Erzsébet vagy Türingiai Erzsébet

Szent Erzsébet hercegnő, Sárospatakon született 1207-ben II. András magyar király és felesége, Andechs Gertrúd grófnő lányaként. Négy évesen a türingiai földgróf udvarába küldték oktatásra, akinek kisfiát eljegyezték. Ahogy nőtt az életkorban, jámborsága is ugrásszerűen nőtt. 1221-ben, mindössze 14 évesen férjhez ment IV. Ludwighoz; három gyermekük született. A türingiai udvar ebben az időszakban híres volt nagyszerűségéről. Központja a Wartburg impozáns kastélya volt, amely az Eisenach melletti türingiai erdőben pompázóan egy dombon helyezkedett el, ahol Hermann földgróf költőktől és minnesingerektől körülvéve élt, akiknek nagylelkű mecénása volt. Az udvar zűrzavara és tisztán világi élete, valamint környezete pompája ellenére a kislány nagyon vallásos gyermekként nőtt fel, aki nyilvánvalóan hajlott az imára, a jámbor szokásokra és az önsanyargatás apró cselekedeteire. Ezeket a vallási impulzusokat kétségtelenül erősítették élete szomorú élményei.

Nem sokkal házasságuk után Elizabeth és Ludwig Magyarországra utazott; Ludwig ezt követően gyakran alkalmazta II. Frigyes császárt, akihez nagyon ragaszkodott, a birodalom ügyeiben. 1226 tavaszán, amikor az árvizek, az éhínség és a kártevők pusztítást végeztek Türingiában, Ludwig Olaszországban tartózkodott, és részt vett a cremonai diétán a császár és a birodalom nevében. Ilyen körülmények között Erzsébet átvette az ügyek irányítását, alamizsnát osztott férje területének minden részén, még állami ruhákat és dísztárgyakat is adott a szegényeknek. A szerencsétlenek személyes gondozása érdekében a Wartburg alatt huszonnyolc ágyas kórházat épített, és naponta felkereste a fogvatartottakat, hogy kielégítse igényeiket; ugyanakkor naponta kilencszáz szegényen segített. Életének ez az időszaka őrizte meg Erzsébet hírnevét az utókor számára, mint a Wartburg szelíd és jótékony chételaine-ja. Ludwig visszatérésekor megerősítette mindazt, amit tett.

Olyan nagy volt a szegények iránti szorgalma, hogy közeledett a hús órája, mielőtt eszébe jutott, hogy a kastélyban kell lennie. Aztán, nehogy szégyent hozzon Ludwigra azzal, hogy megvárakoztatta a vendégeket, úgy lépett be a hallba, ahogy volt, szürke szolgálati ruhájába öltözve. Ám amint átlépte a küszöböt, angyalok szálltak alá a mennyből, hozzá illő ruhát cipelve; az egyik egy korona a fejére, egy aranyszövet ruha és egy köpeny. Úgy, hogy amikor Erzsébet leült hitvese mellé, megjelent mindazok szeme előtt, akik olyan szépnek látták, mint maga a mennyország asszonya.
És ezeknél nagyobb az a mese a lepráról, aki eljött a kastélyba, és segítséget kér Erzsébettől. Ludwig messze volt; és mivel a leprás messzire eltűnt csúnya betegségében, és minden más hely megtelt, Erzsébet a karjában vitte, és Ludwig saját ágyába fektette. Amikor Sophie ezt felfedezte, nagyon feldühödött, és küldöncöt küldött Ludwignak; és amikor éjfélkor megérkezett a kastélyba, bevitte a hálószobájába, és menet közben ezt mondta: "Csinos feleséged van. Olyan kevés ruhád van, hogy törődik veled vagy a szerelmeddel, hogy az ágyadba helyezett egy haldoklót. leprás. Ezt azért, hogy te magad vegyd el a korbácsot."

Amikor jámbor fiatal férje meghalt Szicíliában, útban a Frigyes császárral vívott keresztes hadjáratra, sógora kegyetlenül kiűzte palotájából. Azok, akiknek segített, csak hidegséget tanúsítottak iránta; Istennek meg kellett tisztítania szentjét kemény megpróbáltatásokkal. Kénytelen volt kisgyermekeivel az utcán bolyongani, az éhség és a hideg martalékaként. A bambergi püspök, anyai nagybátyja végül arra kényszerítette a kegyetlen herceget, hogy bocsánatot kérjen a vele szemben elkövetett rossz bánásmódért, de ő önként lemondott a világ nagyszerűségeiről, és egy kis házba költözött, amelyet Marburgh városában készített. . Ott gyakorolta a legnagyobb megszorításokat. Üdvözölte minden szenvedését, és továbbra is a szegények anyja volt, kiosztotta az összes örökséget, amelyet végül átengedtek neki, és szent életével sokakat megtérített. Még néhány életévet kellett futnia, de azokat állandó imával és gyakorlatias jótékonykodással töltötte, és általánosan szerették és tisztelték.

Szent Erzsébetet hagyományosan gazdag ruhákba öltözöttként ábrázolják, felső szoknyájában – amely elöl összefogva kötényt alkot – rengeteg vörös rózsa, míg a háta mögött egy vekni kenyeret tart; ezek életének, örökös magyar királynői pozíciójának, valamint a bűnbánat és aszkézis életének a szimbólumai. 1231. november 19-én halt meg. Nem sokkal 24 éves korában bekövetkezett halála előtt fia visszanyerte az irányítást Türingia kormánya felett, és visszaidézte a bíróságra. Erzsébetet 1235-ben szentté avatta IX. Gergely pápa. Marburgi szentélye a középkorban népszerű zarándokút volt.
Nem sokkal Erzsébet halála után a sírjánál a kórház templomában csodákat kezdtek művelni, különös tekintettel a gyógyulási csodákra. Conrad mester nagy buzgalmat tanúsított a szentté avatás folyamatának előmozdításában.

Pártfogás:

Pékek, koldusok, menyasszonyok, jótékonysági társaságok, karitatív munkások, jótékonysági szervezetek, grófnők, gyermekek halála, száműzöttek, hamisan megvádolt emberek, csavargók, hajléktalanok, kórházak, honatyák, csipkeverők, csipkemunkások, idősotthonok, ápolási szolgáltatások, emberek száműzetésben jámborságuk miatt kigúnyolt emberek, irgalmas nővérek, harmadrendűek, teuton lovagok, fogfájás, csavargók, özvegyek.

Ima Szent Erzsébet közbenjárásáért

Szent Erzsébet!
Te Krisztus szemével néztél,
Krisztus kezével adtál,
Krisztus szívével szerettél…
Segíts, hogy mi is
Krisztus szemével lássunk,
Krisztus kezével adjunk,
Az Ő szeretetével szeressünk.
Remélünk benned,
Bízunk benned,
Isten munkatársát látjuk benned,
Krisztus szemével néző,
Krisztus kezével adó,
Krisztus szívével szerető
Szent Erzsébet!
Ámen.