Błogosławiona Pierina Morosini

Panna i Męczennica (1931 r. – 1957 r.)

Święto: 6 kwietnia

Męczennica za Czystość i Godność Kobiety

Pierina Morosini urodziła się 7-ego stycznia 1931 r., w Fiobbio di Albino, Bergamo (Lombardia), we Włoszech, jako córka Roque Morosini i Sary Noris. Pierina była najstarszą z dziewięciorga dzieci w tej biednej rodzinie. Ona było młodą, pobożną Włoszką, znaną z tego, że była głęboko zakochana w Bogu, wierną Katoliczką. Już w wieku 16 lat, po otrzymaniu Sakramentu Bierzmowania, Pierina codziennie uczestniczyła we Mszy Świętej. W tym celu wstawała o piątej rano, aby zdążyć na godzinę 6-tą na Mszę. Po czym wracała do domu, aby z powrotem udać się do wioski, odległej o pół godziny drogi, gdzie znajdowała się szkoła. Pierina była bardzo uzdolniona, była najlepszą uczennicą w klasie. Nie może jednak kontynuować nauki, gdyż jej rodzina jest biedna i w wieku 11-tu lat, Pierina zaczyna uczyć się krawiectwa. W wieku 15 lat podejmuje pracę w przędzalni bawełny w Albino. Codziennie uczestniczy we Mszy Świętej. Wstępuje do III Zakonu Franciszkańskiego i składa śluby: dziewictwa, ubóstwa i posłuszeństwa.

Pierina jest bardzo aktywna w Kościele, pracuje jako katechetka, zbiera ofiary dla seminarzystów, zajmuje się dziełem powołań. Wielkim wydarzeniem w jej życiu jest pielgrzymka do Rzymu w 1947 r. na beatyfikację Marii Goretti, podczas której Pierina mówi: „Jaka była by to radość dla mnie umrzeć jak Maria Goretti”. Jej przyjaciółki odpowiedziały jej wtedy: „Jeśli umrzesz jak ona, obiecujemy przyjechać na Twoją beatyfikację”. Pierina była gotowa cierpieć, gdyż każde cierpienie przyjmowała jako dar od Boga. Nigdy się nie skarżyła.

Pierina została zaatakowana przez 20-letniego młodzieńca w dniu 4-ego kwietnia. W obronie swojego dziewictwa podniosła kamień, aby uderzyć napastnika, ale on odebrał jej kamień i uderzył ją nim w głowę. Pierina upadła na ścieżkę i w takim stanie znalazł ją jej brat Santo. Wezwany proboszcz udzielił jej ostatnich sakramentów i została zawieziona do szpitala w Benewencie. Zmarła 6-ego kwietnia 1957 r.

W dniu 9-ego kwietnia Pierina została pochowana i już wtedy uważano ją za świętą i każdy chciał dotknąć jej trumny. W dniu 9 kwietnia 1983 r. przeniesiono szczątki Pieriny z cmentarza do kościoła parafialnego. Okazało się, że jej ciało zachowało się w doskonałym stanie. Kiedy Papież Jan Paweł II beatyfikował ją jako męczennicę w 1987 r., On mówił o niej jako o symbolu czystości w naszym gwałtownym, nowoczesnym świecie. Jak Błogosławiona Margaret, ofiara gwałtu i nadal wzór czystości.

Pierina Morosini była beatyfikowana w dniu 4-ego października 1987 r. przez Papieża Jana Pawła II w Rzymie, we Włoszech, ponieważ przykład jej śmierci odpowiada Jego opinii, że jest lepiej być zmarłą dziewicą niż zgwałconą, ale żyjącą osobą. Na obecnym etapie jej kanonizacja jest w toku.

Patronka: ofiar gwałtów i męczennica czystości

Jeśli zgadzasz się i chcesz wesprzeć podniesienie Błogosławionej Pierina do rangi Świętej, to proszę się skontaktować z:
Opera San Gregorio Barbarigo,
via Ghisianzoni 38,
241000
Bergamo,
Włochy
Telefon: 0039 - 35 - 770637 lub 770005