Svéd Szent Bridget

Szerzetesség: 1303-1373

Ünnepe: július 23. (korábban: október 8.) - Szent Birgitta (más néven Brigitta, Bridget, Birgit)

Birgitta 1303. június 14-én született Finsta kastélyban, a svédországi Upsala melletti városban, Birger Persson, Uppland kormányzója és Inge-Borrow Bengtsdotter lányaként. Szülei a svéd királyi család leszármazottai voltak, és rokonságban álltak Szent Ingriddel. Hét évesen látta először látomását. 13 évesen hozzáment a 18 éves Ulf Gudmarssonhoz, akitől 8 gyermeke született, 4 fiú és 4 lány. Az egyik ilyen gyermek Svéd Szent Katalin (1331-1381). 1343-ban férjével együtt kivonult a világból (házassága alatt). Férje belépett a ciszterciek rendjébe. Birgitta a Szent Ferenc Harmadik Rend tagjaként lépett be. Élete során már a szentség "szagát" érezte. 1342 körül elzarándokolt a spanyolországi Santiago de Compostelába. A férje két évvel később meghalt. Ezután súlyos vezeklést végzett, többek között sokat böjtölt, és egyik látomása a másik után volt. Ezekben a látomásokban Krisztus „menyasszonyomnak” nevezte. Krisztus megparancsolta volna neki, hogy hozzon létre egy rendet, amelynek uralmát ő maga diktálta volna: „Birgitta Rend”; hivatalos: Sancti Salvatoris rend, vagy a Szent Megváltó Rendje. Írásaival nagy hírnevet szerzett. Bűnbánata ellenére továbbra is jól gondoskodott gyermekeiről. II. Magnus Erikson király (1306-1374) 1346-ban neki adta a dél-svédországi Wadstena birtokot. Rendkívül sok kinyilatkoztatásban részesült, többek között a Relevationes extravagantesben (8 kötet) és a Sermo Angelicusban.

Később 1349-ben lányával, Svédországi Szent Katalinnal Rómába távozott. Ott engedélyt kapott saját szerzetesrend megalapítására. Birgitta wadstenai birtokán megalapította a brigitti rendet (az ágostoni szabályok szerint), és felépítette ott az első kolostort. 24 éve elkötelezett a gyülekezet terjesztése mellett. Birgittát széles körben kritizálták VI. Innocent pápa (1352. december – 1362. szept.) inkvizíciós akciója ellen a kisebb testvérek ellen. Hatással volt V. Urbán pápára is (1362. nov. – 1370. december), akit komolyan buzdított, hogy térjen vissza Avignonból. Ez a pápa 1370-ben megerősítette parancsát. Három éves római tartózkodás után Urban visszatért Avignonba. Egy szentföldi zarándoklat során megbetegedett. Visszatérve Rómába, Birgitta 1373. július 23-án halt meg. Holttestét a svédországi Wadstenába szállították. Bonifác pápa 1391-ben szentté avatta.

Szent Bridget Svédország és Európa védőnőjének választották. „Európa védőnője” kitüntetésben osztozik két másik nővel, Sienai Szent Katalinnal (született 1346 körül, meghalt 1380. április 29-én, szentté avatták 1461. június 29-én), a Szent Domonkos Harmadik Rend olasz tagjával, kortárs. Szent Brigitta és hozzá hasonlóan a pápa avignoni száműzetéséből Rómába való visszatérésének buzgó bajnoka, valamint keresztes Szent Teréz Benedek, ismertebb nevén Edith Stein (1891. október 12. és 1942. augusztus 9.) szentté avatták. 1998. október 11-én) egy német zsidó nő, aki karmelita apácává tért át, és a második világháború alatt koncentrációs táborban halt meg, a trió harmadik tagja. Szent Bridget Európa védőszentjévé nyilvánításának híre némileg meglepett, és a vártnál korábban jött, bár ez már egy ideje létezik.

A rózsafüzér 6 tízessel

A lourdes-i zarándokok gyakran hoztak Franciaországból egy nagy páternosztert, amelyet a falra akasztottak. Jellemző volt, hogy a páternoszter hat tízest számolt. Akkor azt mondták, hogy ez megengedett Franciaországban, mert azt az országot „az egyház legidősebb lányának” nevezték. A hat tízes rózsafüzért birgitta rózsafüzért is hívják Svéd Szent Birgitta után, akitől ez ihletett. Ő terjesztette ezt a rózsafüzért, és megkapta V. Urbán pápa jóváhagyását. A birgittai rózsafüzért Szűz Mária tiszteletére és Mária földi 63 évének emlékére imádkozzák. Eredetileg a Birgittinessen nővérek használták. A Birgittine rózsafüzér medálján 6x10 gyöngy és 3 gyöngy található.

Hogyan dicsérik a Birgitta rózsafüzért:

Ennek a rózsafüzérnek a lánca eltér a szokásos rózsafüzérétől. Minden aranygyöngyön elhangzik a Hitvallás; minden ezüstgyöngyön a Miatyánk és minden kék gyöngyön Üdvözlégy Mária. A hatodik évtized után a nyakláncot a kereszttel összekötő gyöngyöknél az ezüstgyöngynél a Miatyánkot, a kék gyöngynél az Üdvözlégy Máriát imádkozzák.

Ikonográfia:

Gyakran birgittákként ábrázolják, bal kezében feszülettel, rózsafüzérrel és szabálykönyvvel.

Szabály és spiritualitás:

Alázat, tisztaság és szegénység.

Mecénások:

Európa, Svédország, özvegyek.